До 80-річчя від дня народження Володимира Семеновича Грабовського

Історія Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. В. Барвінського, його традиції формувались завдяки діяльності багатьох поколінь яскравих, талановитих музикантів-педагогів. Серед них і Володимир Грабовський, якому сьогодні виповнюється 80 років від дня народження. Працюючи понад 50 років у нашому навчальному закладі, він зростав і формувався як викладач і творча особистість.

За цей час Володимир Семенович виховав численну кількість музикантів. Його учні навчаються у вищих мистецьких закладах України і за кордоном. Багато випускників працюють в музичних школах та музичних академіях, стали відомими музикантами, композиторами, музикознавцями, організаторами мистецько-культурного життя в різних містах України.

Народився Володимир Грабовський 21 листопада 1943 року у невеличкому гуцульському містечку Косів. Початкову музичну освіту здобував у Калуській музичній школі, де вперше познайомився з кращими зразками класичної музики. А далі продовжує навчатись в Івано-Франківському музичному училищі ім. Д. Січинського (1961-1965). Саме тут, поряд з опануванням гри на баяні, виникає зацікавленість до музично-теоретичних предметів, що й спонукало його до вступу у 1965 році на історико-теоретичний факультет Львівської державної консерваторії ім. М. В. Лисенка. Його педагогами були такі знані особистості-музикознавці як Олександра Цалай-Якименко, Стефанія Павлишин, Станіслав Людкевич, Анатолій Кос-Анатольський, Марія Білинська, Володимир Гошовський та Олександр Теплицький.

Від 1969 року В. Грабовський працює у Дрогобицькому музичному училищі (сьогодні Дрогобицький музичний фаховий коледж ім. В. Барвінського) на посаді викладача музично-теоретичних дисциплін. З 1973 по 1992 рр. був заступником директора закладу з виховної роботи.

Володимир Грабовський постає перед нами не лише як колега по роботі, педагог, але і як організатор культурно-мистецького життя, громадський діяч, публіцист, перекладач, музиколог. Він є ініціатором створення Дрогобицької організації Національної спілки композиторів України (1997) і незмінний її голова дотепер, член правління НСКУ, головою конгресу української інтелігенції Дрогобиччини, член президії організації товариства «Бойківське етнологічне товариство», Дрогобицької міжрайонної організації «Просвіта» ім.Т.Шевченка.

У 1993 році започаткував у Дрогобичі фестиваль української музики «Струни душі нашої», який відбувся 14 разів, пропагуючи українську музику в контексті європейського мистецтва.

Він є активним організатором численних творчих зустрічей, цілої низки авторських концертів сучасних українських композиторів у Дрогобичі. Зокрема першого в Україні авторського концерту Леоніда Грабовського (Дрогобич, 1979), Богдани Фільц (1982, 1992, 2002, 2012), Миколи Колесси (1995), а також Михайла Степаненка, Ії Царевич, Бориса Деменка, Ігоря Соневицького, Лесі Дичко, Вірка Балея, Віталія Годзяцького, Святослава Крутикова, Генадія Саська, Володимира Губи та ін.

Ще одна важлива сторінка діяльності Володимира Грабовського – науково-публіцистична. Він незмінний учасник наукових семінарів, конференцій з культурологічних та мистецтвознавчих питань, що відбуваються в Україні і за кордоном. Власне в його особі ми вбачаємо популяризатора найкращих надбань української й світової культури, мистецтва та музики, який пропонує свій погляд на роль і функціонування мистецтва у суспільстві в контексті глобалізації та інших явищ сучасності.

Йому належить понад 500 матеріалів (есеї, статті, рецензії та ін.), надруковані у різних часописах, наукових збірниках – українських та зарубіжних. Він є автором та редактором-упорядником цілої низки посібників, книг, зокрема, чотирьох збірників матеріалів про В. Барвінського, нотних видань відомих українських композиторів, а також численної кількості статей про діячів культури та мистецтва, серед яких і матеріали до українських енциклопедій (ЕСУ – «Енциклопедія сучасної України» та УМЕ – «Українська музична енциклопедія»).

Нещодавно, у 2018 р. видана книга В. Грабовського «Сумління інтелігента», яка являє собою збірку, де представлені матеріали культурологічного, мистецтвознавчого і філософського змісту, написані у різних роках, але зберігають актуальне значення і сьогодні. Вона є вагомим внеском у музикознавчу науку.

Усі праці Володимира Семеновича відзначаються високою культурою мови, глибиною думки, широким узагальненням та ґрунтовними висновками.

Ще одним напрямом наукової та культурологічної роботи є його співпраця та тісні контакти з діячами Польщі, Словаччини, Канади. Таке спілкування важливе і необхідне, бо формує у свідомості людей імідж культури іншої держави. До речі, нещодавно В. Грабовський номінований Спілкою композиторів Польщі “Zasluzony dla kultury polskiej”

Така надзвичайно інтенсивна і різнобічна діяльність Володимира Грабовського викликана тим, що він належить до людей, які вважають за необхідне поділитися тим, що їх найбільше цікавить і хвилює, розповісти про музичне життя свого часу, визначити його місце і роль у загальному культурному процесі. Це дає можливість молоді і всім, хто цікавиться мистецтвом, пізнати нове, поглибити свої знання, розвивати естетичні смаки і розширювати свій світогляд.

Сердечно вітаємо шановного ювіляра з Днем народження!

Бажаємо міцного здоров’я, успіхів, поповнення творчого доробку новими цікавими ідеями та оригінальними концепціями!

Олександра Дмитрієва,

викладач ДМФК ім.В.Барвінського