Свято Матері – свято бандурного мистецтва в Дрогобичі

«Народ так довго живе, як довго живе його національне мистецтво. Кобзарство – це наше питоме й найбільш властиве нам національне мистецтво… І так довго, як житиме в Україні кобзарство, не страшні для українського народу ні Соловки, ні Колими, ні тюрми, ні тортури, ні самі розстріли новітніх лицарів-кобзарів»

 

Василь Ємець, засновник і перший диригент Капели бандуристів

 

 

На другу неділю травня припадає День Матері. Це свято відзначають у більш ніж 25 країнах світу, в тому числі і в Україні. В середині ХХ ст. совєтська влада заборонила День Матері. І лише з 1990 року, завдяки зусиллям Союзу Українок, свято повернулося в Україну. Щороку відзначають його і в Дрогобичі.

Цей День Матері був особливий, бо подарунком для матерів та й усіх шанувальників бандурного мистецтва став концерт Національної заслуженої капели бандуристів України ім. Г.І. Майбороди, під орудою Ю. Курача, нашого земляка, випускника Дрогобицького державного музичного училища (тепер Дрогобицький музичний коледж імені В. Барвінського). Під час цього мистецького заходу відбулося урочисте привітання матерів учасників АТО, Героїв України, які загинули під час виконання військових завдань.

Історія цього унікального і славного колективу розпочалася ще в далекому 1918 році, коли нащадок запорізьких козаків В. Ємець створив у Києві «Козацький хор». Саме з цього колективу веде свій родовід Національна Заслужена капела бандуристів України ім. Г.І. Майбороди. Змінювалися керівники, виконавці, колектив переживав періоди розквіту і занепаду, драматичні моменти і навіть трагічні. Але кобзарське мистецтво не загинуло, відродилося і процвітає.

В 1939 році капела бандуристів об’їхала всю Західну Україну з концертами «Слово Кобзаря», відзначаючи 125-ліття від дня народження Великого Кобзаря.

В роки другої світової війни капела емігрувала до Америки. А в 1946 році колектив відновив Олександр Міньківський, за керування якого капела набула високого професійного рівня. Згодом керівником став Микола Гвоздь, який очолював славний колектив 33 роки (1977 – 2010). З 2013 року керівником капели став Юрій Курач – талановитий диригент, народний артист України, людина діяльна та сповнена різноманітних ідей.

Капела співпрацює з видатними співаками сучасності — С. Магерою, Т. Штондою, М. Стеф’юк, С. Ковніром, братами Павлом і Петром Приймаками та ін.

В репертуарі славного колективу – українські народні пісні, старовинні та сучасні думи, духовна музика та твори українських композиторів. Таку музику слухачі люблять, розуміють, бо вона зачіпає струни душі.

Диригент побудував програму на емоційному «крещендо» – від невеликих ліричних творів – до яскравих і самобутніх музичних полотен. Зал зачаровано вслухався в кожну пісню, а хтось намагався підспівувати. В народних піснях, які звучали, відкрилися незвичні і навіть несподівані грані.

В концертній програмі виступали також ансамблі малих форм: квартет бандуристів, фольклорний гурт «Козаки». А на завершення концерту ефектно і колоритно пролунали твори у виконанні віртуозів-цимбалістів.

Протягом концерту диригент випромінював запальну енергію і вона допомагала йому реалізувати свої творчі плани.

Дрогобицька публіка влаштувала гучні овації виконавцям та диригенту, і хоч відгриміли заключні акорди концерту, слухачі ще довго не відпускали колектив зі сцени. А на завершення зустрічі завідувач відділу культури і мистецтв Дрогобицької міської ради Олег Яводчак привітав славний колектив, щиро побажав подальших успіхів і запросив капелу до нашого міста з новими програмами.

А виконавці були розчулені тим, як мешканці Франкової землі сприйняли виступ відомого в Україні і світі колективу.

Концерт, наскільки це було можливо, в одній програмі показав творчу багатогранність колективу і української музики та блискучий рівень виконавської майстерності музикантів.

Юрій Курач також побував у тих стінах, де навчався, спілкувався з викладачами, студентами Дрогобицького музичного коледжу імені В. Барвінського, зізнався, що є щасливий і гордий, бо вчився в нашому навчальному закладі.

В 2018 році Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г.І. Майбороди буде відзначати свій ювілей – 100-ліття. Це велична дата і свідчення того, як достойно творить капела та пропагує українське мистецтво і свідчить, що  бандура і капела – були, є і завжди будуть гордістю України.

 

 

 

Любов Щурик,

викладач Дрогобицького музичного коледжу імені В.Барвінського

 

This slideshow requires JavaScript.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.