Відзначаючи ювілей

Музична громадськість Дрогобича широко відзначила 120-річчя від дня народження Віктора Косенка. Композитор, піаніст, педагог – так можна визначити основні риси творчого портрета Віктора Косенка. Він належав до плеяди тих митців України, котрі утверджували професіональні засади в композиторській творчості у 20-30х роках ХХ століття. Творам композитора притаманна багата фантазія, великий мелодичний дар, у них відчутний яскравий національний характер музики.

До ювілею композитора у Дрогобицькому музичному коледжі імені В.Барвінського пройшов ряд заходів, в тому числі концерт-лекція, організаторами якої були викладачі та студенти музично-теоретичного відділу. У тісній співпраці з музичним коледжем є викладачі музичних шкіл Дрогобичі і є невипадково, адже значна їх частина – випускники нашого закладу.

Цікавою подією став концерт учнів ДМШ №1, присвячений ювілею В.Косенка. У вступному слові ведуча концерту Тетяна Андрієвська подала короткі біографічні дані композитора та перечислила його творчу спадщину. Це твори для симфонічного оркестру, концерти, твори для різних інструментів, романси та пісні, але саме фортепіанному жанру В.Косенко присвятив більшу частину свого доробку. Фортепіанна творчість композитора об`ємна за  масштабами, різнопланова за формою та змістом.

З великою любов’ю та хистом писав Віктор Косенко дитячі п’єси для фортепіано, перша збірка яких вийшла у 1929 році і включала 4 твори. Особливу увагу заслуговує збірка «24 дитячі п’єси для фортепіано» оп15, написана у 1936 році. Збірка зближується з творами для дітей Р.Шумана і П.Чайковського, зокрема, вибором сюжетів, радісним, світлим настроєм, душевним теплом. Серед «Дитячих п’єс» В.Косенка є картини природи, марші, казки, пісні, дитячі ігри – твори зрозумілі за змістом для дітей. Водночас композитор компонує п’єси таким чином, що використовує всі 24 мажорні та мінорні тональності, залучаючи юного виконавця до їх сприйняття.

Ідея проведення монографічного концерту, присвяченого творчості видатного українського композитора належить організаторам Ляшенко Л.Ф. та Андрієвській Т.В.

У чудовому концерті прийняли участь учні викладачів: Л.Ляшенко (Товстяк Л., Кулиняк Х. та Іванюш А.), Т.Андрієвської ( Луців А. та Савка Б.), Яцюшко Н. ( Чавва В. та Гук А.), Кузняк Т. ( Городиська Н.), Кульчицької Н. ( Гуцько В.), Лужецької Г. ( Стецикевич Л.), Шипайло Я. ( Герб`як А.), Сов`як-Герасимович З. ( Терлецька А.).

Юні піаністи прагнули передати багатий образний зміст виконаних творів: творчо та вдумливо інтерпретуючи ліричні образи, наспівні мелодії українського фольклору, прийоми народної поліфонії або ж відображаючи яскраві танцювальні жанри чи моторні піаністичні ефекти, демонструючи належну виконавську техніку.

Збірка п’єс В.Косенка відрізняється від збірок інших композиторів сучасною музичною мовою. Твори цікаві і повчальні, викладачі часто звертаються до них. Існують переклади фортепіанних творів для різних музичних інструментів. До участі в концерті організатори запросили виконавців з інших відділів школи: ударні інструменти Домін А. та Сидор М. (кл. викл. Андрієвського В.), флейта – Кондратюк Б. (кл. викл. Звір В.),  кларнет – Шутов О., віолончель – Казимирів Х. (кл. викл. Федчак М.). Родзинкою концерту стало виконання тріо «Старовинний танець» у складі: Ворончака Б. (скрипка), Федчак М. (віолончель), та фортепіано Гук А. (кл. викл. Яцюшко Н.).

З яким інтересом усі – педагоги, учні та їх батьки сприймали ці виступи: раділи вдалим виконанням, переживали за найменші похибки. Такі концерти дають стимул учням у навчанні. Організатори зробили все, аби відчуття святковості не полишало учасників та слухачів. І концерт удався!     

    Н.Макуцька

викладач-методист Дрогобицького музичного коледжу ім. В.Барвінського.

 

This slideshow requires JavaScript.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.