Дмитро Шостакович – видатний композитор ХХ століття

Під такою назвою 28 вересня 2016р. відбувся урок-лекція присвячений 110-річчю від дня народження видатного композитора, який провела викладач-методист музично-теоретичного відділу Макуцька Н.К.

У духовну культуру ХХ століття творчість Д.Шостаковича увійшла як одна з найбільших цінностей. Вже 90 років вона приковує увагу сучасників і, давно ставши класикою, продовжує залишатися хвилюючим явищем сьогодення. Прем’єра кожного твору композитора свого часу були подією, що викликали гарячий відгук публіки і критики, нерідко й дискусії, пов’язані з різним розуміння твору. Але разом із цим багато із того, що здавалося дискусійним у минулому, є тепер у найвищій мірі художньо виправданим.

Діапазон творчості Д.Шостаковича дуже великий. Він автор симфоній та інструментальних ансамблів, великих вокальних форм (ораторія, кантата, хоровий цикл) і пісень, музично-сценічних творів (опери,балети, оперета), музики до кінофільмів та невеликих п’єс. Проте, якою не є різнорідність жанрів у Шостаковича, і якою не є його майстерність у вокальній сфері, все ж основою в творчості композитора є інструментальна музика, і перш за все симфонія.

 

Творчість Д.Шостаковича широко відома в цілому світі, він був вибраний почесним членом ряду іноземних академій і організацій: Американського інституту мистецтв і літератури (1943), Шведської королівської музичної академії (1954), Італійської академії «Санта-Чечілія» (1956), в Англії, Франції, Австрії, Фінляндії, Мексиці, Сербії, Баварії…Майже у всіх країнах церемонії супроводжувалися прем’єрами його творів. Проте, композитор не скрізь бував присутнім на урочистих церемоніях, оскільки тодішня влада вважала його «невиїзним» і дуже часто відмовляла у дозволах на виїзд із країни. Але на церемонії одного з найстарішого в Англії університету в Оксфорді Шостакович був присутнім, там його відзначили званням почесного доктора музики.

Д.Шостакович часто бував в Україні виступаючи як виконавець-піаніст, а також з авторськими концертами, його музика не залишала байдужими слухачів. Роки й десятиріччя багато прояснили у творчості Д.Шостаковича, але сутність цього явища, його значення і зміст, його історична роль ще довго будуть джерелом натхнення для композиторів та виконавців.

Прослухавши лекцію, творча постать Д.Шостаковича стала ближчою і зрозумілішою студентам, а його музика силою звучання і могутнім ритмом зарядила енергією та духовно збагатила присутніх.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.